Wizyta w Poznaniu PDF Drukuj Email

Nauczyciele biorący udział w projekcie

„Pokonywanie przeszkód językowych

dziś, drogą do naszego sukcesu w przyszłości” od kilku lat współpracują

z Fundacją Kultury Irlandzkiej.

Ponieważ dzień św. Patryka jest

jednym z najważniejszych świąt

uczniowie naszego Gimnazjum

postanowili dzień św. Patryka

obchodzić ze swoimi rówieśnikami

z innych szkół w Poznaniu

na warsztatach muzyczno- tanecznych

organizowanych przez

Fundację Kultury Irlandzkiej.

Warsztaty odbywały się w pięknie przystrojonej specjalnie na tę okazję auli IV LO w Poznaniu. Muzyczna podróż do Irlandii przeniosła nas wszystkich na zieloną wyspę. Zespół Duan opowiadał o instrumentach i rodzajach irlandzkiej muzyki. O tradycyjnym i tym bardziej nowoczesnym tańcu irlandzkim opowiadała tancerka tego tańca. Mieliśmy okazję zobaczyć oryginalne stroje oraz buty. Zobaczyliśmy także próbkę irlandzkiego tańca. Wspólnie z zespołem Duan zaśpiewaliśmy irlandzką balladę Wind and rain.

Następnym punktem programu była wizyta w Muzeum Rogalowym. Poznaliśmy tam kilka podstawowych słów w gwarze wielkopolskiej oraz tajniki wypieków słynnych rogali świętomarcińskich. Niektórzy z nas mogli nawet czynnie brać udział w wałkowaniu, ugniataniu i formowaniu ciasta. Pyszne nam te rogale wyszły- sami kosztowaliśmy. W muzeum podziwialiśmy również piękny renesansowy sufit.

Chociaż pogoda była marcowa nie zniechęciła nas do spaceru po Starym Mieście. Zachwyciły nas piękne budynki i atmosfera miasta. Całkiem przypadkiem trafiliśmy do Galerii Miejskiej Arsenał w której mogliśmy podziwiać wystawę w Poznańskim Fotoplastykonie pt. „Co w trawie piszczy”. Jest to jeden z sześciu fotoplastykonów w Polsce. W galerii były również wystawy malarskie pt. ”Piotrowicz” oraz „Pion” Mariusza Kruka.

Wyjazd był współfinansowany ze środków projektu. Oto kilka zdjęć z wycieczki: Galeria