Dzień Językowy w Gimnazjum w Pawonkowie PDF Drukuj Email

Dnia 17 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Językowy. Bogaty program obejmował wiele modułów. Przez pierwsze pięć godzin lekcyjnych poszczególne klasy uczestniczyły w konkursach z języka angielskiego i niemieckiego. Pierwszy, przeprowadzony przez panią Grażynę Pastuszka, w postaci interaktywnego quizu na platformie quizizz.com dotyczył podstawowych wiadomości o Chinach i Armenii, a został przygotowany w oparciu o wcześniej przedstawione krótkie filmowe prezentacje oraz lekcje, które przeprowadziły zaproszone przez nas wolontariuszki z Chin i Armenii w ramach współpracy z organizacją studencką AIESEC. GALERIA

 

 

W konkursie z języka niemieckiego, autorstwa pani Joanny Rybak, uczniowie odpowiadali na pytania przygotowane na podstawie krótkiego niemieckiego filmu  o tematyce społecznej. Quiz wykonano na platformie kahoot.it. Najlepsi uczniowie otrzymali oceny bardzo dobre z danego przedmiotu. W tym samym czasie pozostałe klasy uczestniczyły w dodatkowych zajęciach z gościem z Chin, a następnie w specjalnych warsztatach dotyczących historii kinematografii i języka filmu. Podsumowaniem tych oryginalnych lekcji był udział w quizie filmowym oraz Nocy Filmowej, podczas której oglądano filmy w oryginalnych wersjach językowych. Pani Dagmara Raida, pomysłodawczyni projektu filmowego w naszej szkole, uczestniczyła wcześniej w specjalistycznym kursie filmoteki szkolnej, dotyczącym wiedzy o filmie, kinie i pracy z filmem w szkole.    W panelu przygotowanym przez panią Aleksandrę Sladek oraz uczniów klasy IIa uczęszczających na dodatkowe lekcje języka niemieckiego w ramach zajęć mniejszości narodowej uczniowie obejrzeli bajkę  Rotkäppchen - Czerwony kapturek, przedstawienie teatru lalkowego.  Następnie artyści z klasy IIa zaprezentowali scenki w języku niemieckim przedstawiające niekonwencjonalne, współczesne zakończenie bajki o  Czerwonym Kapturku. Kolejnym punktem panelu była piosenka Das Fliegerlied wraz z układem tanecznym, do wykonania którego zostali zaproszeni również widzowie.  Na zakończenie uczestnicy imprezy wzięli udział w quizach językowych dotyczących wiedzy o krajach niemieckojęzycznych.


Ważnym elementem Dnia Językowego było szkolenie dla nauczycieli szkół podstawowych, jakie przeprowadziła Koordynator projektu „Pokonywanie przeszkód językowych dziś drogą do naszego sukcesu w przyszłości”, pani Elżbieta Walas-Ptak. Szkolenie dotyczyło programu Erasmus+, jego założeń, procedury aplikacyjnej oraz zarządzania projektem realizowanym w naszym gimnazjum. Poza tym Koordynator podzieliła się wiedzą i doświadczeniem zdobytym podczas realizacji projektu, przedstawiła w jaki sposób realizowane są wybrane zadania projektu, ze szczególnym uwzględnieniem tych, które wymagają zastosowania narzędzi TIK.


Podczas gdy nauczyciele brali udział w szkoleniu, uczniowie szkół podstawowych uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez wolontariuszkę z Chin, a następnie w warsztatach tańca irlandzkiego, przeprowadzonych wspólnie przez panie Katarzynę Respondek i Gabrielę Garus. Warsztaty, podczas których uczniowie całej gminy mogli poznać podstawowe kroki tradycyjnych tańców irlandzkich są elementem projektu „Irlandia w szkole”, który realizujemy od niedawna w ścisłej współpracy z Fundacją Kultury Irlandzkiej z siedzibą w Poznaniu. Koordynatorem tego projektu w naszej szkole jest pani Katarzyna Respondek.


Po przerwie obiadowej wszyscy zebraliśmy się na górnym holu by przywitać zespoły reprezentujące szkoły podstawowe Gminy Pawonków. Nasi młodzi goście przedstawili prezentacje w języku obcym (angielskim lub niemieckim) na temat swojej szkoły oraz rodzinnej miejscowości, pt. ‘My school in my home town’/ ‘Meine Schule in meinem Wohnort ‘. Wyrównany poziom konkursu nie ułatwił zadania jurorom, którzy ostatecznie przyznali pierwsze miejsce uczniom ze Szkoły Podstawowej w Kośmidrach.


Kolejnym punktem programu było wręczenie nagród zwycięzcom i wyróżnionym w konkursie na ciekawy film w języku angielskim lub niemieckim. Uczniowie, pracując w parach, mieli do wyboru dwa tematy: ‘Me in twenty years’/ ‘Ich in 20 Jahren’  oraz ‘My Day from dawn to dusk’/ ‘ Mein Tag von Sonnenaufgang bis Sonnenuntergang’. Na zwycięską parę, Katarzynę Juszczyszyn i Paulinę Małyskę z klasy IIb, czekały nie lada nagrody, bo dwa roczne kursy języka obcego w szkole językowej Państwa Naczyńskich, którzy osobiście wręczyli dyplomy i zaproszenia na kursy. Wyróżnienie w postaci nagrody pieniężnej przyznano Kamili Skubała oraz Wiktorii Thomann z klasy IIB.


Ostatnim punktem programu był konkurs na prezentację piosenki w języku angielskim lub niemieckim przez klasy pierwsze i drugie. Zwyciężyła klasa IIa z interpretacją piosenki ‘Rude’ zespołu ‘Magic’.

Gościem honorowym podczas obchodów Dnia Językowego była Sekretarz Gminy Pawonków, pani Irena Sikora. Sponsorami nagród w konkursach w ramach Dnia Językowymi byli:

  • Bank Spółdzielczy w Leśnicy
  • Sieć Szkół Językowych Naczyńscy
  • Wydawnictwo Oxford University Press
  • Wydawnictwo PWN
  • Rada Rodziców Gimnazjum w Pawonkowie
 

Ostatnie News-y

Statystyka

Użytkowników : 39
Artykułów : 271
Zakładki : 6
Odsłon : 450513

Popularne artykuły

Statystyka roku


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: best low cost hosting best reseller hosting program Valid XHTML and CSS.