Spotkanie z przedstawicielem Punktu Informacji Europejskiej PDF Drukuj Email

Mariusz MatysiewiczW naszej szkole w dniu 17 maja 2016 odbyło się spotkanie z panem Mariuszem Matysiewiczem, przedstawicielem Śląskiego Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct.  Europe Direct - Katowice jest punktem informacji europejskiej, działającym w ramach ogólnoeuropejskiej sieci Komisji Europejskiej. Do zadań tej instytucji należy przybliżanie mieszkańcom regionu tematyki unijnej.

Cele realizowane są poprzez udzielanie praktycznych informacji z dziedziny integracji europejskiej, w szczególności w zakresie pozyskiwania środków z funduszy unijnych, rynku pracy w Unii Europejskiej, możliwości edukacyjnych w innych krajach europejskich, korzystania ze szkoleń i stypendiów unijnych, praw obywateli Unii Europejskiej np. w dziedzinie ochrony praw konsumenta.

Nasze pierwsze spotkanie, przede wszystkim, poświęcone było WOLONTARIATOWI EUROPEJSKIEMU. Pan Mariusz przedstawił nam jakie możliwości daje nam program "Młodzież w działaniu", czym jest woluntariat i jakie korzyści płyną z podejmowania tego o rodzaju aktywności. Okazało się ,że zagadnienie poruszane na spotkaniu, często mylnie interpretowane jako "niewolnicza praca za darmo", może być sposobem na nawiązanie kontaktów z rówieśnikami, doskonaleniem lub nauką języka obcego oraz formą turystyki. A co najważniejsze, dzięki wolontariatowi zdobywa się doświadczenie zawodowe mile widziane już przy podejmowaniu pierwszej pracy.

Dziękujemy naszemu gościowi za prezentację, a wszystkim uczniom za udział w spotkaniu.

Mariusz Matysiewicz

Odsłon : 442009