Przedstawicielka Fundacji Kultury Irlandzkiej u naszej w szkole PDF Drukuj Email

Za nami kolejny etap naszej przygody z „zieloną wyspą” w ramach projektu „Irlandia w szkole”. W czwartek, 21 kwietnia, naszą placówkę odwiedziła Wiceprezes Fundacji, Pani Justyna Mazurek Schramm. Dzięki ciekawie przedstawionej prezentacji oprawionej pełnym pasji słownym komentarzem, nasze myśli i wyobraźnia na dłuższą chwilę powędrowały do kraju, który urzeka swoją historią i kulturą. Uczniowie mieli okazję zweryfikować swoją wiedzę na temat Świętego Patryka, języka irlandzkiego, najciekawszych wydarzeń historycznych oraz elementów kultury, obyczajów i symboli tego kraju. GALERIA

Jeśli o Irlandii mowa, to na pewno nie mogło zabraknąć folkloru. Wszyscy mogliśmy zobaczyć nagrania z tradycyjnymi tańcami irlandzkimi oraz podziwiać bogato zdobione stroje i buty tancerek. Nie zabrakło informacji o najciekawszych i niekoniecznie najbardziej turystycznych miejscach, do których warto dotrzeć. Dziękując Pani Justynie za odwiedziny, młodzież naszej szkoły zaprezentowała swoją interpretację tańca irlandzkiego, a także przekazała własnoręcznie wykonane upominki. Podczas wizyty nasze gimnazjum zostało zaproszone na uroczyste obchody setnej rocznicy Powstania Wielkanocnego, które będą miały miejsce, między innymi, na Górze Świętej Anny w dniach 01 – 04.06.2016r. Zaproszenie przyjęliśmy z niemałym entuzjazmem, już planujemy organizację wyjazdu, który pozwoli nam wziąć udział w prelekcjach i wystawie o genezie, przebiegu i przywódcach powstania.

Nad realizacją projektu „Irlandia w szkole” czuwa Pani Katarzyna Respondek.

Więcej na temat Fundacji Kultury Irlandzkiej po linkiem: http://www.fki.home.pl/

Poprawiony: piątek, 13 maja 2016 08:00