Akademia poświęcona Żołnierzom Wyklętym PDF Drukuj Email

3 marca w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona Żołnierzom Wyklętym przygotowana przez uczniów klas 3b i 3c
pod opieką Beaty Pietrek. Po akademii obejrzeliśmy nagrodzone
w konkursie prezentacje uczniów Michała Wieczorka i Karola Kopyto. Uroczystość uświetnili swoją obecnością poseł Andrzej Gawron
oraz sekretarz gminy Irena Sikora.

Uczniowie  mogli dowiedzieć się kim byli Żołnierze Wyklęci. To żołnierze podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego stawiający opór próbie sowietyzacji  Polski  i podporządkowania jej ZSRR. Ginęli w nierównej walce ścigani przez sowieckiego okupanta, funkcjonariuszy MO czy UB. W sumie zamordowano około 20 tysięcy żołnierzy. Przez lata wymazani z pamięci historycznej, skazywani na tortury i ciężkie więzienia. Po akademii uczniowie mieli okazję spotkać się z posłem ziemi lublinieckiej panem Andrzejem Gawronem, który opowiedział o swojej pracy w sejmie a następnie odpowiadał na pytania uczniów.