Podsumowanie roku szkolnego 2014/2015 PDF Drukuj Email

Rok 2014/2015 w naszym Gimnazjum

Mija kolejny pracowity rok szkolny w pawonkowskim gimnazjum. Podobnie jak w latach ubiegłych mamy się czym pochwalić. Dzięki pracy i zdolnościom uczniów i ich nauczycieli  osiągnęliśmy wiele sukcesów na szczeblu wojewódzkim, regionalnym i powiatowym. Nasi uczniowie zwyciężali w konkursach przedmiotowych, sportowych i artystycznych. Gimnazjaliści mieli także okazje ujawnić swoje zdolności aktorskie występując w akademiach i przygotowując uroczystości szkolne.

 

 

 

Projekty organizowane przez nauczycieli dawały im możliwość zdobywania nowych doświadczeń i rozwijania swoich zainteresowań. Szkoła organizowała szereg wyjazdów do kina, teatru, filharmonii a także wycieczki, które uczniowie najbardziej lubią. Szczególną opieką otoczyliśmy uczniów klas III, którzy w tym roku szkolnym zmagali się z egzaminem gimnazjalnym i trudnymi decyzjami wyboru zawodu i przyszłej szkoły. Trzecioklasiści uczestniczyli w warsztatach preorientacji zawodowej, brali udział w targach edukacyjnych i uczestniczyli w spotkaniach z przedstawicielami szkół okolicznych powiatów.

 

Jak istotna jest we współczesnym świecie znajomość języków o tym wiedzą nasi uczniowie. Stąd nie dziwią liczne sukcesy na tym polu .

 

19 listopada 2014 roku szesnastu uczniów naszej szkoły wzięło udział w ogólnopolskim konkursie z języka niemieckiego „ Deutschfreund 2014”. Najlepsze wyniki uzyskali uczniowie :

 

  • w kategorii klas pierwszych: Monika Gaś ( 10m. w woj. śląskim, 155m. w Polsce)
  • w kategorii klas drugich : Laura Jerominek ( 2m. w woj. śląskim, 19m. w Polsce)
  • w kategorii klas trzecich :Klaudia Habatuła ( 6m. w woj. śląskim, 65 m. w Polsce)

 

 

21 listopada 2014 roku uczniowie pani Aleksandry Sladek : Klaudia Habatuła, Martyna Poloczek, Martyna Bok, Laura Jerominek, Mateusz Jaworek oraz Daria Wańczyk uczestniczyli w szkolnych eliminacjach XIII Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego. Do II etapu konkursu, który odbył się w Częstochowie 10 stycznia 2015 roku, zakwalifikowali się uczniowie :  Klaudia Habatuła, Martyna Poloczek, Martyna Bok, Laura Jerominek oraz Mateusz Jaworek. Finalistką konkursu została Laura Jerominek z klasy IIb uzyskując 91,43 % poprawnych odpowiedzi.

 

Finał XIII Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów PSNJN odbył się w Warszawie w dniu 14 marca 2015 roku w siedzibie Instytutu Goethego. Uczennica Laura Jerominek uzyskała tytuł finalistki konkursu.  25 listopada 2014 roku ośmiu uczniów naszego gimnazjum przystąpiło do etapu szkolnego Kuratoryjnego Konkursu Przedmiotowego z Języka Niemieckiego (olimpiada przedmiotowa).


Do drugiego, regionalnego etapu olimpiady ( Częstochowa, 27 styczeń 2015r.)  zakwalifikowali się uczniowie pani Aleksandry Sladek : Martyna Bok, Klaudia Habatuła, Laura Jerominek oraz uczeń pani Joanny Rybak – Adrian Kazimirek. Finał olimpiady przedmiotowej z j. niemieckiego odbył się 16 marca 2015 roku w Częstochowie. Martyna Bok oraz Laura Jerominek uzyskały tytuł finalistek konkursu.

 

26 lutego 2015 roku odbył  się IV Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego „Klar, das kann ich” w Lublińcu. Naszą szkołę reprezentowała dwuosobowa drużyna : Laura Jerominek oraz Adrian Kazimirek. Drużyna zajęła II miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych Powiatu Lublinieckiego. Uczniowie pracowali pod opieką pań Aleksandry Sladek i Joanny Rybak.

 

18 marca 2015 roku odbyła się w naszym gimnazjum wiosenna edycja ogólnopolskiego konkursu języka niemieckiego „ Sprachdoktor 2015”. Najlepsze wyniki uzyskali uczniowie:

  • w kategorii klas drugich: Laura Jerominek ( 2m. w woj. śląskim, 90m. w Polsce)
  • w kategorii klas trzecich:
  • Klaudia Habatuła ( 2m. w woj. śląskim, 22 m. w Polsce,
  • Martyna Bok ( 3m. w woj. śląskim, 29 m. w Polsce),
  • Adrian Kazimirek ( 4m. w woj. śląskim, 35 m. w Polsce),
  • Aleksandra Skiba ( 6m. w woj. śląskim, 79 m. w Polsce),
  • Weronika Kompałka ( 6m. w woj. śląskim, 79 m. w Polsce

 

25 maja 2015 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Lublińcu odbył się Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego dla szkół gimnazjalnych. Uczennica klasy IIIc Martyna Bok odniosła zwycięstwo i otrzymała tytuł Mistrza Języka Niemieckiego Powiatu Lublinieckiego w kategorii gimnazjów.

 

19 listopada 2014 roku odbył się konkurs wojewódzki w Raciborzu "Spiel mit Deutsch" organizowany przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego - IV miejsce zajęli  zespołowo: Adrian Kazimirek, Martyna Bok, Oliwier Bryłka, Paulina Skuballa.

 

Uczniowie pracujący pod kierunkiem Joanny Rybak zaprezentowali skecz pt. "Im Restaurant", rozwiązywali krzyżówkę, uzupełniali luki w tekście, pisali także krótkie opowiadanie przy użyciu podanych zwrotów. Także nauczycielki języka angielskiego panie Grażyna Pastuszka i Elżbieta Walas- Ptak mają na swoim koncie wiele sukcesów i ciekawych inicjatyw.


W dniu 26 września przypada Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji w naszej szkole odbyły się dwa konkursy. Do jednego z nich zaprosiliśmy chętne dwuosobowe zespoły, które sprawdziły swoją wiedzę na temat flag państw europejskich oraz pochodzenia wybranych słów, które na dobre zagościły w języku polskim. Najlepszą wiedzą na ten temat wykazali się Szymon Jędras i Damian Byczek z 3B, drugie miejsce zajęła dwójka chłopców: Adam Mąkos z 2C i Paweł Kaczmarzyk z 2B. Trzecie miejsce zajęli ex aequo: Daria Wańczyk i Karol Kopyto z 2C oraz Nicole Pietrucha i Klaudia Habatuła z 3A . Na zwycięzców i wyróżnionych czekały atrakcyjne nagrody ufundowane dzięki środkom z Rady Rodziców, Wydawnictwa OUP .

 

Drugi konkurs polegał na przetłumaczeniu jedenastu angielskich i jedenastu niemieckich mądrości życiowych, które przez cały tydzień widniały na specjalnych plakatach rozwieszonych w szkole w różnych miejscach budynku. Należało je znaleźć, przepisać, przetłumaczyć, a kartki z tłumaczeniem wrzucić do specjalnie przygotowanej skrzynki umieszczonej w szkolnym sklepiku. W tej konkurencji najlepsi okazali się Adrian Kazimirek  i Iwona Swoboda z klasy 3C. Ich wysiłek został doceniony bardzo cennymi nagrodami, a mianowicie całorocznym kursem wybranego języka obcego. Obydwa kursy zostały ufundowane przez Centrum Językowe Państwa Naczyńskich z Lublińca. Już wiemy, że zarówno Adrian, jak i Iwona wybrali lekcje języka angielskiego. Dzień językowy organizowały mgr Joanna Rybak,mgr Grażyna Pastuszka i mgr Elżbieta Walas-Ptak.

 

16 – 20 marca 2015 odbył się Tydzień Językowy z wolontariuszami z Japonii i Pakistanu. Wolontariusze z  Japonii  i Pakistanu  (KANA i  FAHAD) rozpoczęli 16 marca Tydzień Językowy w naszym gimnazjum. Po raz kolejny dzięki współpracy z organizacją AIESEC i Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach udało nam się zaprosić studentów z zagranicy , aby przeprowadzili zajęcia  z uczniami naszej gminy. Studenci realizują program GLOBAL CITIZEN przeznaczony dla  wszystkich zainteresowanych odkrywaniem i dzieleniem się kulturą swojego kraju. Skupia się on na edukacji kulturowej, opiece nad dziećmi i budowaniu tolerancyjnych postaw.


Jedną z zalet programu jest fakt, że jedynym językiem w jakim mogą się wszyscy (zarówno uczniowie jak i  nauczyciele) porozumieć to język angielski. Dzięki barwnym, multimedialnym prezentacjom gimnazjaliści po raz pierwszy zobaczyli współczesny Pakistan i Japonię, poznali zwyczaje, religię i kulturę tych państw. Goście uczyli podstawowych zwrotów w swoich rodzimych językach i zaprezentowali elementy narodowych strojów. Niektórzy z nas mieli niepowtarzalną okazję przymierzyć oryginalne japońskie kimono. Wolontariusze mieszkali u rodzin goszczących przez cały tydzień. Wspólnie z rodzinami Darii Wańczyk i Adriana Kazimirka spędzali popołudnia i wieczory. Poznali śląską gościnność, spacerowali po polskiej wsi, grali w kręgle i na pianinie, delektowali się polskimi potrawami. Kanie najbardziej smakował rosół, a Fahad polubił pierogi.  Wspólnie spędzony czas przyniósł obustronne korzyści. Oprócz wzbogacenia wiedzy, uczniowie mogli w sposób praktyczny wykorzystać i poszerzyć umiejętności językowe oraz zdobyć nowych przyjaciół z odległych krajów.


Dniom Językowym oczywiście towarzyszyły konkursy. W jednym z nich chętni uczniowie  mieli za zadania przeprowadzić, a następnie przedstawić w formie filmu lub prezentacji multimedialnej wywiad z jednym z naszych zagranicznych gości. Wywiad należało przeprowadzić w języku angielskim, po czym tekst rozmowy przetłumaczyć na język niemiecki.

 

Drugi konkurs polegał na poskładaniu w całość fragmentów angielskich i niemieckich bajek rozmieszczonych w różnych miejscach w szkole. Teksty bajek uczniowie tłumaczyli na język polski. Najbardziej aktywni i biorący udział w konkursach uczniowie to Adrian Kazimirek z 3C, Martyna Bok z 3C, Ania Matyja z 2A oraz Weronika Kompałka z 3C. Nagrody w konkursach zakupiono dzięki dofinansowaniu z Urzędu Gminy Pawonków, Spółdzielni Uczniowskiej „Słoneczko” oraz  Wydawnictwa OUP. Projektem kierowały panie mgr Elżbieta Walas-Ptak ,mgr Grażyna Pastuszka,mgr Joanna Rybak 25-29 maja 2015r. miał miejsce wyjazd na warsztaty językowe „EuroWeek – Szkoła Liderów” do Międzygórza. W dniach od 25 do 29 maja uczniowie naszego Gimnazjum wyjechali do Kotliny Kłodzkiej na warsztaty językowe EuroWeek. Program EuroWeek - Szkoła Liderów to specjalny obóz edukacyjny pozwalający młodym ludziom aktywnie włączyć się w życie demokratycznego społeczeństwa dzisiejszej Europy.


Zajęcia były prowadzone w języku angielskim, w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń przez szkoleniowców Europejskiego Forum Młodzieży. Dzięki kontaktom z wolontariuszami z różnych krajów Europy i świata, uczniowie mogli poznać kulturę i obyczaje państw, z których pochodzą, praktycznie ćwiczyć komunikowanie się w języku angielskim, trenować umiejętności współpracy w grupie i wymiany informacji. Wśród wolontariuszy prowadzących zajęcia z naszą młodzieżą były między innymi osoby z Rumunii, Ukrainy, Francji, Hiszpanii, Meksyku i Wietnamu. Towarzyszące warsztatom wycieczki po okolicy nie tylko uatrakcyjniły wyjazd, ale także miały walory poznawcze - wybraliśmy się na wycieczkę w góry docierając do sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej na Iglicznej oraz do wodospadu Wilczki. W drodze powrotnej zwiedziliśmy podziemia miasta Kłodzka oraz najważniejsze zabytki jego starówki. Na częściowe pokrycie kosztów wyjazdu na warsztaty otrzymaliśmy środki z Urzędu Gminy Pawonków, Rady Rodziców, Banku Spółdzielczego oraz Spółdzielni Uczniowskiej „Słoneczko”.Organizatorzy wyjazdu i opiekunowie:mgr Elżbieta Walas-Ptak ,mgr Grażyna Pastuszka Erasmus + Akcja KA1 Mobilność kadry edukacji szkolnej.

 

W bieżącym roku szkolnym siedmioosobowa grupa nauczycielek z naszego Gimnazjum wzięła udział w konkursie na dofinansowanie projektu w ramach Programu Erasmus + Akcji KA1 Mobilność kadry edukacyjnej. Projekt zatytułowany „Pokonywanie przeszkód językowych dziś, drogą do sukcesu w przyszłości” uzyskał akceptację Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji - Narodowej Agencji Programu Erasmus +. Projekt obejmuje działania przewidziane na dwa lata kalendarzowe. Jednym z jego elementów są dwutygodniowe wyjazdy szkoleniowe nauczycieli do Irlandii, Malty i Niemiec w celu zdobycia i poszerzenia wiedzy i umiejętności, które pomogą w realizacji Projektu na terenie naszej placówki. Projekt ma celu unowocześnienie i umiędzynarodowienie pracy naszej placówki w niedalekiej przyszłości, zastosowanie nowatorskich rozwiązań w procesie nauczania i ustawiczną pracę nad motywacją uczniów do nauki. Wśród istotnych zagadnień jakie porusza Projekt należy szczególnie wymienić: naukę języków obcych, obywatelstwo europejskie, świadomość europejską i demokrację. Koordynator Projektu: mgr Elżbieta Walas-Ptak.

 

Nasi uczniowie odnosili także sukcesy matematyczne – udowadniając ,że królowa nauk ma w naszej szkole wiernych poddanych. Martyna Bok zajęła III miejsce w Powiatowym Konkursie Matematyczo- Bankowym organizowanym przez Gimnazjum w Pawonkowie, Adrian Kazimirek zajął I miejsce w I edycji Powiatowego Konkursu Matematycznego "Matematyka w Biznesie" dla gimnazjalistów orgaznizowanym przez ZST-O w Lublińcu, w tym samym konkursie Martyn Tarara zdobył VIII miejsce, a Martyna Bok X  miejsce. Adrain Kazimirek zdobył wyróżnienie (V miejsce) w XVI Konkursie Matematycznym organizowanym przez Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Kaletach oraz dr Józef Kalinowskiego. Uczniowie pracowali pod kierunkiem pani Gabrieli Garus.

Nasi uczniowie uczestniczyli także w konkursach przyrodniczych. Weronika Kompałka zajęła 3 miejsce w regionalnym konkursie „Żyję zdrowo, w przyjaźni z przyrodą” organizowanym przez ZSP w Dobrodzieniu. Jej opiekunką była pani Grażyna Pastuszka. Nasi gimnazjaliści bardzo chętnie biorą udział w konkursach historycznych i regionalnych.


Kierując się maksymą ,że „ naród , który nie zna przeszłości nie zbuduje przyszłości” poszerzają swoją wiedzę w tej dziedzinie. 19.04.2015r. odbył się etap szkolny wojewódzkiego konkursu historycznego „ Wypędzenia wywózki i martyrologia i zwycięstwa Polaków rok 1945- koniec wojny- trudny pokój”. Spośród sześciorga uczniów dwoje zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego. Klaudia Habatuła z klasy IIIa została finalistką konkursu a Grzegorz Piosek z klasy IIb laureatem pierwszego stopnia tego konkursu. Dodam, że zakres materiału jaki musieli przyswoić uczniowie wychodzi poza program historii w gimnazjum i obejmuje treści szkoły średniej. Uczniowie pracowali pod opieką Beaty Pietrek.

 

Od wielu lat nasza szkoła jest liderem konkursach gwary śląskiej . Do finału regionalnego konkursu organizowanego przez Spichlerz Górnego Śląska „Godomy po naszymu" zakwalifikowali się Paulina Skuballa z klasy IIIc oraz Damian Byczek z klasy IIIb. 27 listopada w Sośnicowicach odbył się finał konkursu, w którym Paulina Skuballa zajęła I miejsce a Damian Byczek II miejsce w kategorii gimnazjum.

 

Paulina Skuballa zajęła także I miejsce w IV regionalnym konkursie „ Gryfny Godki” organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Piekarach Śląskich. Paulina udzieliła wywiadu radiu Piekary  a w nagrodę otrzymała dwuosobową wycieczkę do Warszawy. Autorką tekstów uczniów oraz opiekunką była Beata Pietrek. Uczniowie naszego gimnazjum są także utalentowani plastycznie o czym świadczą ich sukcesy. Klaudia Habatuła zajęła III miejsce w konkursie plastycznym na ozdobę wielkanocną. W konkursie plastycznym organizowanym przez Gminne Centrum Kultury i Informacji w Kochanowicach Julia Jędras oraz Iwona Swoboda zajęły I miejsce a   Agata Mańczyk III miejsce. Uczennice pracowały pod kierunkiem pani Joanny Jurczyszyn. A ponieważ w zdrowym ciele zdrowy duch – o ciała naszych uczniów dbają nauczyciele wychowania fizycznego panie Elżbieta Walas- Ptak, Teresa Maidzik i pan Łukasz Romatowski W ty roku szkolnym mogą się oni pochwalić wieloma sukcesami.


W  Biegu o Nóż Komandosa uczeń klasy IIIc Tobiasz Faj zajął III miejsce. W Powiatowym Turnieju Tenisa Stołowego nasze dziewczęta zajęły drużynowo II miejsce a chłopcy drużynowo IV miejsce. Indywidualnie Kamila Skubała zajęła III miejsce. W kolejnym rejonowym obejmującym powiat lubliniecki i tarnogórski  etapie Turnieju Tenisa Stołowego, dziewczęta zajęły V  miejsce. W powiatowym turnieju piłki ręcznej dziewczęta zajęły I miejsce a chłopcy III miejsce w powiecie. W rejonowych rozgrywkach piłki ręcznej nasze dziewczyny zajęły I miejsce i awansowały do półfinału wojewódzkiego, w którym dziewczyny zajęły V miejsce w województwie śląskim. W piłkarskim turnieju Coca Cola Cup-  w pierwszej rundzie eliminacyjnej chłopcy zajęli I miejsce i awansowali do drugiej rundy a dziewczyny zajęły II miejsce. W drugiej rundzie eliminacyjnej chłopcy zajęli II miejsce.

 

W konkursach z zakresu edukacji dla bezpieczeństwa nasi uczniowie także odnosili sukcesy. Błażej Gambuś z klasy IIIc zajął III miejsce w Powiatowym Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla szkół gimnazjalnych. Nasi uczniowie zajęli także II miejsce w Powiatowym Konkursie o Pierwszej Pomocy „ Mandala zdrowia i bezpieczeństwa”.  Byli to Martyna Bok, Błażej Gambuś , Jakub Kurda z klasy IIIc. Opiekunem uczniów był pan Wojciech Majewski. Od trzech lat młodzież naszego gimnazjum uczestniczy w projekcie edukacyjnym „ Nowe horyzonty edukacji filmowej, uczestnicząc w comiesięcznych projekcjach filmowych. Opiekunką projektu jest pani Dagmara Raida.

 

Od 2 lat bardzo ważna dla Gimnazjum w Pawonkowie jest działalność Szkolnej Grupy Wolontariatu na rzecz uczniów niewidomych. W ramach niej odbywały się piątkowe i sobotnie szkolenia uczniów, na których uczyli się oni wykonywania audiodyskrypcji czyli opisów ilustracji dla osób niewidomych, szkolenia internetowe pod okiem instruktora, spotkania integracyjne z osobami niewidzącymi. W tym roku szkolnym zostaliśmy wyróżnieni i zaproszeni do partnerstwa na lata 2014-2016. Dziś do wolontariatu należy ok. 20 uczniów, miesięcznie wykonujemy ok. 50 opisów ilustracji. Jesteśmy „oczami” ludzi  niewidomych, aby mogli oni  poznać treści zawarte na ilustracjach, a nie tylko w artykułach. 24 października 2015r. odbędzie się AudioPiknik organizowany przez Gimnazjum w Pawonkowie z osobami niewidomymi i lokalną społecznością (mieszkańcy gminy, rodzice i uczniowie, także innych szkół, organizacji pozarządowych oraz instytucji i władz lokalnych). Opiekunem szkolnej grupy wolontariatu jest pani Katarzyna Szremska.

 

Dużym osiągnięciem naszej młodzieży gimnazjalnej jest udział w akcjach promujących czytanie. Są to „Kawiarenki z poezją”, „Czytanie pod chmurką”, „Korowód postaci literackich i bajkowych”, liczne wystawy. W przedsięwzięciach tych pomagają bibliotekarzowi pani Jolancie Mlynek pani Katarzyna Szremska i pani Katarzyna Respondek.

 

Po roku nauki i pracy wszystkim naszym uczniom i nauczycielom życzymy odpoczynku i mile spędzonego wakacyjnego czasu.

 

Beata Pietrek

 

 

Ostatnie News-y

Statystyka

Użytkowników : 39
Artykułów : 271
Zakładki : 6
Odsłon : 450609

Popularne artykuły

Statystyka roku


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: best low cost hosting best reseller hosting program Valid XHTML and CSS.