Próbny alarm PDF Drukuj Email

Próbny alarmPróbny alarm w naszej szkole został przeprowadzony w dniu 06 października 2014 podczas 5 godziny lekcyjnej. Akcja została zorganizowana przy współudziale wybranych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej gminy Pawonków (po wcześniejszym listownym powiadomieniu Powiatowej Straży Pożarnej w Lublińcu). FOTOGALERIA

Na tydzień przed akcją wszyscy uczniowie, pracownicy gimnazjum zostali powiadomieni o planowanej akcji, zapoznani z procedurami przeprowadzania ewakuacji w szkole. Dużą uwagę zwrócono na przekazanie informacji dotyczących dróg ewakuacyjnych w gimnazjum. Dodatkowo procedury zostały zawieszone w klasach, tak aby każdy uczestnik akcji mógł w dowolnym czasie przed próbnym alarmem zapoznać się z nimi.

W chwili ogłoszenia alarmu, sekretarka gimnazjum, p. Katarzyna Kubica, powiadomiła telefonicznie Powiatową Straż Pożarną o rozpoczęciu akcji w szkole. Pan E. Grabiński wyłączył główny wyłącznik prądu w szkole. Ewakuacja trwała 3 minuty 20 sek. Uczniowie wraz z nauczycielami, pracownicy szkoły opuści budynek gimnazjum. W miejscu zbiórki nauczyciele przeliczyli uczniów by złożyć meldunek dyrektorowi. Podczas przeliczania uczniów okazało się, że budynku szkoły nie opuściła jedna uczennica, którą strażacy musieli szukać w pomieszczeniach szkoły. Martyna została odnaleziona nieprzytomna w toalecie, strażacy wynieśli ją na podwórko, ocucili, przykryli folią termiczną. Strażacy przeszukiwali szkołę w maskach tlenowych. Podczas akcji nauczyciele, p. G. Pastuszka oraz p. Ł. Romatowski, rozwinęli hydrant znajdujący się na dolnym holu gimnazjum. Użyto też trzech gaśnic, którymi gaszono przygotowany przez strażaków wcześniej ogień. Strażacy rozwijali węże gaśnicze.

Próbny alarm przeciwpożarowy został omówiony na koniec przez prowadzącego akcję, p. Huberta Swobodę.

Nauczyciel organizujący: Beata Świetlik